PIRKT BIĻETES
Jaunās mūzikas festivālu ARĒNA 2024 ieskandinās ar kosmiski plašu redzesloku apveltītais Valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga, pie diriģenta pults stājoties tā daudzpusīgajam mākslinieciskajam vadītājam Normundam Šnē.
Koncerta lielākā intriga ir Platona Buravicka jaundarbs – vijolkoncerts Vakuuma domēni, kura solopartija rakstīta Magdalēnai Gekai. Ja šī muzikālā hameleona rokrakstam mēdz piedēvēt sprādzienbīstamību un agresīva skaistuma kvalitātes, tad pasaules skatuvju rūdīto solisti, kura kopš šī gada ir arī Sinfonietta Rīga koncertmeistare – par vienu no temperamentīgākajām un muzikāli drosmīgākajām savas paaudzes latviešu mūziķēm.
Ārkārtīgi saistoša ir arī neordinārā čehu talanta Ondržeja Adameka daiļrade, kurā dzīvs mūslaiku multikulturālās pasaules vērojums fascinējoši sakausēts ar vēsturē balstītu atziņu interpretāciju. To apliecina arīdzan viņa opuss Karakuri – Poupée mécanique, kas tapis, iedvesmojoties no īpašajām smalka mehānisma apveltītajām japāņu lellēm karakuri. Šīs tembrāli krāšņās partitūras atklāsmē orķestrim pievienosies tieši laikmetīgajā mūzikā specializējies latviešu soprāns Viktorija Majore.
Un pēc ilgāka laika Latvijā skanēs arī austriešu laikmetīgās mūzikas dzīvās leģendas Georga Frīdriha Hāsa žilbinoši virtuozā un idejiski nospriegotā skaņumāksla – 2008. gadā darinātais meistardarbs kameransamblim un elektronikai ...und... ar atsauci uz Elzas Laskeres-Šīleres erotiski trauksmainajām vārsmām.
ARĒNAs spēles laukums, par laimi, nav ierobežoti kvadrātmetri. Tas ir gandrīz bezgalīgs un ļauj aptvert teju neiespējamo. Ondreja Adameka iedvesmas un spēļu avots ir valoda. Zilbes, komati, līdzskaņi un domu zīmes iegūst ritmu, izteiksmi un ekspresiju. Georga Frīdriha Hāsa līdz neiespējamībai uzasinātā skaņas izjūta uztver virstoņus, kas citiem ir mistērija. Taču klausoties viņa mūziku, mēs iekļūstam viņa Visumā. Platona Buravicka enerģija nav paredzēta ievietošanai viena cilvēka ķermenī un prātā. Taču viņš prot to savaldīt, koncentrēt un neiztērēt sīkumos. Tāds, lūk, mirklis Ziedoņa zālē.
Normunds Šnē par programmu Laika poētika
Par izpildītājiem
Valsts kamerorķestri Sinfonietta Rīga raksturo jaunatklājēja prieks un neatturama vēlme palūkoties aiz notikumu horizonta. Jau kopš orķestra dibināšanas 2006. gadā tā mākslinieciskais vadītājs un diriģents ir Normunds Šnē. Sinfonietta Rīga mūziķi ir kompetenti, erudīti un radošām idejām apveltīti mākslinieki. Tie ar neatslābstošu aizrautību turpina izzināt baroka un Vīnes Klasicisma muzikālo mantojumu, arvien saviem klausītājiem aktualizē Jaunās Vīnes skolas un citu 20. gs. muzikālo strāvojumu un stilu virzienus, meklē spilgtas parādībās mūsdienu mūzikas pasaulē. Par vienu no saviem uzdevumiem orķestris izvirzījis kamersimfonijas žanra attīstības veicināšanu Latvijas mūzikā, divreiz gadā pasūtinot jaunu šī žanra partitūru mūsdienu latviešu komponistiem.
Vairāk: https://www.sinfoniettariga.lv/
Foto Reinis Hofmanis
Vakuums ir ļoti interesanta substance. No vienas puses, tas ir pilnīgs tukšums, no otras puses, tur var rasties visādas daļiņas, it kā ne no kā, tikai no nodoma. Līdzīgi kā mums galvā rodas domas, arī it kā ne no kā. Bet bieži vien no iespaida par tālajiem notikumiem. Vakuumam ir dažādas spriedzes pakāpes, kuras sauc par domēniem, tās atdala vienu kosmosa daļu no otras. Tā kā kvantēsimies kopā un skatīsimies uz tālajam zvaigznēm, varbūt kāds paskatīsies pretī.
ARĒNA ir laikmetīgās mūzikas festivāls, kas kopš 2002. gada ik rudeni Latvijas koncertzālēs pulcē jaunās mūzikas komponistus, atskaņotājmāksliniekus un klausītājus no daudzām pasaules valstīm. Festivāla moto SAKLAUSI NĀKOTNI! ietver sevī galveno festivāla ideju un mērķi – rādīt mūsdienu mūzikas dažādību visā tās krāšņumā, veicinot jaunas mūzikas tapšanu, atskaņošanu un dokumentēšanu. Šīgada ARĒNA skatu vērš kosmosa virzienā un aicina radoši izzināt gan tā neizdibināmās dzīles un neaprakstāmos plašumus, gan maģisko vilinājumu un fizikālās likumsakarības, kas cauri laikiem rosinājušas arī dažnedažādus mākslas procesus. Šīs tēmas tiks atklātas trīs koncertos no 18. līdz 25. oktobrim.
Jaunās mūzikas festivāls ARĒNA notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes un Francijas Institūta Latvijā atbalstu. Festivālu atbalsta Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, LR1 un LR3 “Klasika”.