SAPŅU SKAŅU DARBNĪCA

Sestdien, 19. oktobrī, plkst. 12.30 un 14.30* Žaņa Lipkes muzejā

Programmā kolektīvas improvizācijas un meditācijas stunda neparasto skaņu ekspertu, komponistu Jēkaba NĪMAŅA, Marinas GRIBINČIKAS un skaņu arhitekta Maksima ŠENTEĻEVA vadībā.

Skaņa, kas evolūcijas gaitā stāvējusi pie cilvēces valodas un kultūras šūpuļa, kā pirmsvalodas komunikācijas līdzeklis vieno dažādu zemju, vecumu un interešu pārstāvjus. Trīs mākslinieki – Nīmanis, Gribinčika un Šenteļevs – izveidojuši izziņas un sadarbības platformu, kurā, apvienojot savu pieredzi un instrumentu resursus, meklē un pēta skaņas un telpas attiecības. Eksperimentāli pētnieciskā darbība notiek skaņu vingrinājumu formā, iepazīstot sevis, telpas un līdzdalībnieku izziņas iespējas. Meklējumu pamatā ir priekšstats par izpratni, kuras būtību veido trīs nosacījumi: klātesamība, atvērtība un ievērība jeb stāša – apzināta ieklausīšanās.

Stalagmites - Suqutra Island (mp3)
Partition for Ecosystem (Partitūra Ekosistēmai) Homo Novus 2011
Method of presence | Jēkabs Nīmanis & Maksims Šenteļevs | TEDxRiga
Trajectories of tactility - Bērnu rīts

Komponists JĒKABS NĪMANIS (1980) trīsreiz absolvējis Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, iegūstot bakalaura grādu klarnetes spēlē, maģistra grādu kameransambļa specialitātē un kompozīcijā. Būdams klarnetists, regulāri piedalās Latvijas koncertdzīvē, regulāri veic skaņas instalāciju un audiovizuālo noformējumu darbus dažādos mākslas un sabiedriskos medijos un telpās. Komponē ne tikai kamermūziku un izvērstas formas darbus, bet arī mūziku dažādiem Latvijas un ārvalstu teātriem, animācijas un kino filmām. 2014. gadā par filmām Māra un Vairāk nekā dzīve ieguvis “Lielo Kristapu”. Saņēmis vairākas Spēlmaņu nakts balvas (par mūziku izrādēm Plūdi un saulgrieži Straumēnu skaņās Valmieras drāmas teātrī 2010. gadā, Voiceks Nacionālajā teātrī 2012. gadā, Blakts un Raiņa sapņi Latvijas Nacionālajā teātrī 2015. gadā, Pazudušais dēls Valmieras drāmas teātrī 2017. gadā kopā ar Kristapu Pētersonu, Dvēseļu utenis Dirty Deal Teatro, Kaiju karalienes noslēpums Latvijas Leļļu teātrī un Persiešu valodas stundas Žaņa Lipkes memoriālā 2018. gadā). Par mūziku izrādei Plūdi un saulgrieži Straumēnu skaņās saņēmis arī Baltijas Teātra festivāla (Lietuva) žūrijas specbalvu, par mūziku iestudējumam Raiņa sapņi piešķirta AKKA/LAA Autora balva. Jaunā Rīgas teātra skatītāji Nīmani iemīļojuši arī kā izrādes Latviešu mīlestība autoru.
Komponiste MARINA GRIBINČIKA (1966) dzimusi Ukrainā, kompozīciju mācījusies Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā, absolvējusi Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmiju, kur ieguvusi maģistra grādu. Ir Krievijas un Latvijas Komponistu savienību biedre. Gribinčika raksta mūziku dažādiem sastāviem, viņas darbus atskaņojuši Latvijas labākie profesionālie kori un orķestri, tostarp Latvijas Radio koris, Valsts akadēmiskais koris Latvija, kamerorķestris Sinfonietta Rīga, kā arī neskaitāmi kamersastāvi, kā piemēram ekstravagantais trio ART-i-SHOCK un vokālā grupa PutnI. Komponistes dzīvē nozīmīgu lomu ieņem pedagoģija – Gribinčika strādājusi Pāvula Jurjāna Rīgas bērnu mūzikas skolā, radošajā apvienībā VAKS, Rīgas Muzikālā teātra aktieru skolā, Rīgas pilsētas 4. mūzikas skolā, kopš 2000. gada ir skolotāja Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā, kur topošajiem mūziķiem māca teorētiskos priekšmetus. Nākusi klajā ar inovatīvām pedagoģijas metodēm, pasniedzot kompozīciju pašiem jaunākajiem bērniem, ir arī mūzikas mācību līdzekļu autore.


Skaņu mākslinieks un arhitekts MAKSIMS ŠENTEĻEVS (1978) kopš 2002. gada aktīvi piedalās starpnozaru projektos, kas saistīti ar skaņas, telpas un kultūras līdzdarbību. Kopš 2007. gada koordinē starptautisko projektu Bērnu rīts, kopš 2013. gada vada kursu Mūzika komunikācijā augstskolā RISEBA, kopš 2018. gada – performanču kursu izglītības iestādē MĀ TELPA. Organizē meistarklases, lekcijas un nodarbības, ir mūzikas un skaņu noformējuma autors filmām, teātra uzvedumiem, performancēm, instalācijām un izstādēm. Sadarbojies ar Jauno Rīgas teātri, Teātra institūtu, Bolderājas grupu, mediju un starpnozaru mākslas organizācijām (RIXC, Serde, Moks, I-dejas māja), festivāliem (Skaņumežs, Zemlika, Sansusī, Komēta, Labadaba, Pozitivus, Baltā nakts, Muzeju nakts, Survaival Kit), animācijas un kino studijām (Atomart, Multenkulten, Baltic Analog Lab), kultūras centru Lauska. Autora darbus publicējušas izdevniecības: sir-ecord, gruenrekorder, universinternational, KUNST.EE, SKAN, frameworkradio.net, MUU FOR EARS, MYSTERY SEA, Radio NABA, KlausāmpasakasZiedot.lv & Swedbank.
DREAM SOUND WORKSHOP
October 19 12:30 and 14:30 * Žanis Lipke Memorial
Collective improvisation and meditation event conducted by the composers
Jēkabs NĪMANIS and Marina GRIBINČIKA, as well as sound architect Maksims ŠENTEĻEVS
Sound workshop is a platform for collaborative research that brings together people from different fields of interests. By means of practical manipulation with sound within certain spaices we learn to get familiar with factors that in long process of human evolution resulted in development of verbal languages and cultures. Those factors recognized and skilfully used seem to render a primary communicative tool that before language bonds human, space, and other beings in shared understanding, regardless modern identities. Workshops are based on sets of group excersizes that help to sharpen our listening and wariness capacities as well as expand means of precise expression through sound. Presence, openness and attentiveness play the major role in achieveing the insight. Excersizes step by step move focused attention from self to group and finally space, thus involving all present elements.