ARĒNA Classical: NEXT 2015 Roterdamā
No 20. līdz 23. maijam jaunās mūzikas festivāls ARĒNA piedalīsies starptautiskajā mūzikas projektu izstādē Classical: NEXT, kas šogad norisināsies Nīderlandes pilsētā Roterdamā.
Šajā globāla mēroga forumā, kurā ik gadus ir iespēja gūt priekšstatu par jaunāko mūzikā, ARĒNAS komanda šogad prezentēs trīs no festivāla spilgtākajiem iepriekšējo gadu jauniestudējumiem: šveiciešu komponistes Helēnas Vinkelmanes BURAMDZIESMAS (2013), Santas Ratnieces MĀLA PUTNIŅA ŠŪPUĻDZIESMU (2014), kā arī Latvijas Radio kora un ansambļa SARBAND (Vācija / Tuvie Austrumi) kopprojektu CANTICUM CANTICORUM (2014).
BURAMDZIESMAS (Zauber – und Bannsprüche aus alter Zeit / Spells and charms from ancient times) ir izvērsts, arhaisks skaņu rituāls, kas balstīts uz latviešu un šveiciešu buramvārdu tekstiem un kurā organiski mijas Helēnas Vinkelmanes (Helena Winkelman) oriģinālmūzika un vairāki latviešu komponistu darbi (Mārtiņš Aldiņš, Valts Pūce, Pēteris Vasks). 13 daļās astoņas sieviešu balsis sadziedas ar viduslaiku šveiciešu tautas instrumentiem un dažādām perkusijām. Krāšņajā tēlu un noskaņu plūsmā pavīd gan šveiciešu tautas deju, gan latviešu a cappella dziesmu elementi. Savu pirmatskaņojumu BURAMDZIESMAS piedzīvoja 2013. gada vasarā Alpentoene festivālā Šveicē šarmanto kolektīvu Ensemble Camerata Variabile Basel (Šveice) un vokālās grupas Putni izpildījumā.
Santas Ratnieces MĀLA PUTNIŅA ŠŪPUĻDZIESMA (Claybird's Lullaby) ir īpašs starpdisciplinārs, sociāls kopprojekts ar zviedru mākslinieku Knuti Vesteru (Knutte Wester). Projekta laikā Vesters strādāja ar deviņiem bērniem no Latvijas bērnu namiem un kopā ar viņiem izgatavoja deviņus māla putniņus – instrumentus, kuru balsīm komponiste Santa Ratniece pēc tam speciāli sarakstīja īpašu skaņdarbu. Savu pirmatskaņojumu kompozīcija piedzīvoja 2014. gada rudenī vokālās grupas Putni un čellistes Agates Ozoliņas izpildījumā.
Latvijas Radio kora un ansambļa SARBAND (Vācija / Tuvie Austrumi) kopprojekts CANTICUM CANTICORUM ir divus gadus ilgušas skaņu laboratorijas rezultāts, kurā komponisti no Norvēģijas, Igaunijas, Latvijas, Vācijas, Grieķijas, Turcijas, Lielbritānijas un Jordānijas, iespaidojoties no Eiropas un Tuvo Austrumu mūzikas kultūrām, centās radīt jaunu, unikālu skaņu. Projekta saturiskā ass ir Vecās Derības Augstā dziesmas teksti. Projekta laikā sacerēti vairāki jaundarbi, kuru autori ir Lasse Tūresens (Lasse Thoresen, Norvēģija), Toivo Tulevs (Toivo Tulev, Igaunija), Mārtiņš Viļums, Santa Ratniece, Bušra El-Turka (Bushra El-Turk, Libāna / Lielbritānija) un Vladimirs Ivanovs (Vladimir Ivanoff, Bulgārija / Vācija).